R207RRC – Kosa Dvukh Pilotov Island

Expedícia členov ruského klubu Robinson (RRC), Victor UA3AKO, Yuri UA0KBG a Alexander RA3AV je aktívna z ostrova Kosa Dvukh Pilotov, IOTA AS-207, nachádzajúci sa v Čukotskom mori v lokátore AP18GG. Tento ostrov je aktivovaný po prvýkrát. Expedícia používa volaciu značku R207RRC. Predpokladané termíny činnosti sú od 3. do 10. apríla 2020.

Kosa Dvukh Pilotov Island

V roku 1933 bol ostrov pomenovaný na pamiatku dvoch amerických pilotov, ktorí tu v roku 1929 zahynuli, pilota Ben Eielsona a jeho leteckého mechanika Earla Borlanda. Príbeh ich smrti je tragickou stránkou v histórii vývoja na tomto severe.
Koncom roka 1929 bol americký podnikateľ Olaf Swanson s jeho škunerom „Nanook“ uväznený ľadom neďaleko Cape Schmidt na Čukotke. Takmer súčasne sa zorganizovali dve záchranné expedície, sovietska a americká.
V novembri sa Ben Eielsonovi podarilo uskutočniť úspešný let na miesto núteného zimovania amerického škunera. Ale počas druhého letu sa nevrátil na základňu …
Je možné predstaviť si okolnosti havárie lietadla. Dňa 9. novembra 1929, Eielson, snehové zrážky a námraza na vrtuli „Hamiltona“, preletel pozdĺž severného pobrežia Čukotky a snažil sa preraziť si cestu na západ cez snehovú búrku. Bol si istý, že uvidí Swansonov škuner, ale narazil pri nízkej viditeľnosti a vo veľmi malej nadmorskej výške na vysoké brehy lagúny Amguema. O 13:16 sa hodinky na palube Hamiltona zastavili, keď narazili na zem a lietadlo sa rozpadlo.
Na hľadanie pilotov v oblasti, ktorú si všimol americký pilot Crossen, sa zorganizoval medzinárodný tím – americký škuner, sovietska loď a obyvatelia z čukotskej dedinky Uelen. Nakoniec bol vypracovaný a podpísaný protokol o spoločnej práci zástupcov z USA, Kanady a ZSSR. Sovietsky pilot Mavrikiy Slepnev bol zvolený za vedúceho pátracej skupiny.
Snehová pokrývka v mieste havárie bola silne ubitá vetrom. Vykopávky sa vykonávali pomocou ručnej pílky. Akákoľvek iná metóda bola nemožná; tvrdosť snehu bola ako skala. Rezy pílkou sa uskutočňovali pracne, odstraňovala sa vrstva snehu po vrstve, až kým sa nedosiahla tundra. Hrúbka snehovej pokrývky dosahovala až dva metre. Vyhľadávanie sa uskutočňovalo asi dva týždne v arktických zimných podmienkach. Ľudia bývali v stanoch a snehových príbytkoch. 13. februára námorník Jackopson zo sovietskej lode „Stavropol“ objavil telo letového mechanika Borlanda a po štyroch dňoch sa našlo aj Eielsonovo telo.
Eielsonov otec vyjadril želanie, aby sa sovietska vlajka položila na rakvu jeho syna spolu s americkými a kanadskými vlajkami, pretože jeho syn zomrel na území Sovietskeho zväzu. Vo chvíli, keď bola na rakvu položená sovietska vlajka, americká vojenská garda po prvýkrát v histórii pozdravila červenú vlajku ZSSR. Bola to vlajka krajiny, ktorá nemala diplomatické vzťahy s USA až do roku 1933.

Čukotka, dlhý tvar Čukotský autonómny okruh, na ruskom Ďalekom východe je najvzdialenejší severovýchodný región Ruska. Nachádza sa prevažne na Čukotskom polostrove. Ide o najvzdialenejší severovýchodný región Ruska a od doby predaja Aljašky Ruskom Spojeným štátom americkým (v roku 1867) je jediným regiónom Ruska ležiacim čiastočne na západnej pologuli. Domorodným obyvateľstvom Čukotky sú vlastne Čukčovia.

 

Ruský Robinson klub sa zameriava na nadväzovanie rádioamatérskych spojení z polárnych staníc, námorných lodí, ruských ostrovov a ostrovov po celom svete, ktoré sú vyhľadávané rádioamatérmi pre obľúbené programy DXCC, IOTA a RRA. RRC bol založený v roku 1993 => video o histórii klubu.

VY 73!   Vilo, OM3CAQ

Príbuzné príspevky